力成科技股份有限公司
技術工程類-產品工程師Product Engineer(覆晶/邏輯封裝)
9/9 Cập nhật
Array
Toàn thời gian
Cấp nhân viên trung cấp
Tiếng Anh Điều kiện
6 ~ 10 người ứng tuyển

Lương & địa điểm làm việc

Thỏa thuận
(Thường từ 40.000NTD trở lên)
新竹縣湖口鄉

Điều kiện

Yêu cầu ngôn ngữ
Tiếng Anh
聽/中等、說/中等、讀/中等、寫/中等
Kinh nghiệm
2年以上

Mô tả công việc

【Customer Engineering Account Management】
(1)Meet and exceed customer’s expectation of advanced package engineering in terms of quality, cost and delivery
(2)Offer industrial leader’s advanced package solutions and services through integration of package and process development
【Project management】
(1)Project phase in schedule arrangement and follow up
(2)SWR arrangement ,schedule follow up, negotiation…etc.
(3)PKD/PMD creation (PLM)
(4)Reliability arrangement
【Team Work】
(1)To optimize resource allocation
(2)Enhance teamwork in 360° including customer, supplier and our colleagues
(3)Develop self and others
1. 薪資依學歷、科系、相關工作經驗、專業證照、特殊專長與語言能力綜合核敘;
2. 資深人員薪資另議。
Số lượng tuyển dụng
1~2人
Trình độ học vấn
大學(學院)以上
Giờ làm việc
日班
Chế độ nghỉ
週休二日
Loại công việc
Project Sales Supervisor
Semiconductor Engineer
Semiconductor Process Engineer
新竹縣湖口鄉
半導體製造業
Join PTI ~ Painting Your Life 產業:半導體封裝測試,最佳前景一定是 環境:窗外見樹又見林,室內涼爽好心情 通勤:新豐車站五分鐘,就能看見刷卡鐘 停車:愛車停好又停滿,有人看管好心安 激勵:獎金飽飽握在手,歡樂五六七八九 飲食:三種餐點任你挑,水果小七隨你選 活動:大小活動不間斷,家人朋友情不散 發展:課程豐富全方位,高手專家你最會 實習:GOLF學用接軌聯盟,在學生與產業提前接軌,強化職場即戰力 更多你所不知道的力成等你來探索 加入力成與我們一起彩繪精采人生 展開充滿無限可能的力成職涯地圖 Possibilities are endless at PTI. 「響應參與【產學研工程人才實務能力卓越基地計畫】工程人才網路就業媒合平台」IDBET_104