藥華醫藥股份有限公司
[台北總公司] 專案管理專員 (RD &Project Coordinator)
9/26 Cập nhật
Array
Toàn thời gian
Cấp nhân viên cao cấp
Tiếng Anh Điều kiện
11 ~ 30 người ứng tuyển

Lương & địa điểm làm việc

Thỏa thuận
(Thường từ 40.000NTD trở lên)
台北市南港區

Điều kiện

Yêu cầu ngôn ngữ
Tiếng Anh
聽/精通、說/精通、讀/精通、寫/精通
Kinh nghiệm
3年以上

Mô tả công việc

1. Support and co-work with Department of Project in all scientific/non-scientific matters and actively drive the project's performance on tracks.
2. Schedule and arrange project meetings.
3. To perform follow-ups of projects to ensure timely deliverables in cross-functional teams.
4. Coordinate CDA /agreements execution.
5. Identify potential project issues and risks if any.
6. Perform other PMO-related duties/tasks as assigned by Management.
Số lượng tuyển dụng
1~1人
Trình độ học vấn
碩士以上
Yêu cầu ngành học
生物學相關、化學相關、藥學相關
Giờ làm việc
日班
Chế độ nghỉ
依公司規定

Việc Làm Gợi Ý

Administrative Affairs Handling
Document
Managing Calendars and Coordinating Meetings
行政事務處理 文件檔案資料處理、轉換及整合工作 管理行事曆與會議協調安排
Loại công việc
Administrative Staff
Biotechnology Research and Development Staff
台北市南港區
藥品製造業
藥華醫藥股份有限公司由一群留美歸國的科學家本著生根台灣的理念 於2003年10月創立,是個以台灣為基地,從事新藥創新自主研發、臨床試驗、cGMP生產製造、商業化量產全在台灣,以正統 MIT 模式行銷全世界的營運模式 藥華藥憑藉深厚的專業知識和創新研發的核心技術,致力於為血液學和腫瘤學領域疾病提供新的治療選項,目前已有一項自行研發的產品在上市銷售階段,公司也持續開發更多元的產品線。 並於美、日、韓等國設立子公司。 公司官網:http://www.pharmaessentia.com 研發進展:https://hq.pharmaessentia.com/tw/pipeline 關於藥華醫藥永續發展 獲入選國際評比機構「標普全球」(S&P Global)2024年永續年鑑為台灣第一家和唯一登上該年鑑生技業類別的企業。