速碼波科技股份有限公司
總經理特助
10/21 Cập nhật
Toàn thời gian
Cấp Quản lý/Giám đốc
Tiếng Anh Điều kiện
6 ~ 10 người ứng tuyển

Lương & địa điểm làm việc

Thỏa thuận
(Thường từ 40.000NTD trở lên)
新竹縣竹北市

Điều kiện

Yêu cầu ngôn ngữ
Tiếng Anh
聽/精通、說/精通、讀/精通、寫/精通
Kinh nghiệm
5年以上

Mô tả công việc

【工作內容】:
1、總經理會議及行程規劃、安排,並隨行陪同(有駕照會開車)。
2、負責經營團隊執行公司之決議事項及各項專案。
3、須具備世界觀、國際觀、行銷策略、掌握科技趨勢。
4、善於建立和維護商務關係,並積極負責業務發展。
5、跨部門工作協調、負責專案計劃評估及執行與追蹤、主管會議記錄執行追蹤、交辦事務處理。
6、充分瞭解公司運行方向及內容、並蒐集、分析競爭者之研發情形。
7、完成主管交辦的工作任務,積極處理工作事項並達到目標。
【加分項】:
1、具備程式開發相關知識。
2、具備財務分析能力。
3、具備稅法相關知識。
4、具備律法相關知識。
5、具備五年工作以上經驗。
6、具備管理五人以上團隊經驗。
【優先考量】:
1、具備業務、管理、特助等相關工作經驗優先考量。
2、主動積極、邏輯/文字能力強、溝通協調能力佳者優先考量。
Số lượng tuyển dụng
1~1人
Trình độ học vấn
大學(學院)以上
Giờ làm việc
日班
Chế độ nghỉ
週休二日

Việc Làm Gợi Ý

Managing Calendars and Coordinating Meetings
Proposal and Presentation Skills
Product Development Budget and Cost Control
Market Research Planning and Execution
Market Research Data Analysis and Report Writing
管理行事曆與會議協調安排 提案與簡報技巧 產品開發預算與成本控管 市場調查企劃與執行 市場調查資料分析與報告撰寫
Loại công việc
Business Management Supervisor
Special Assistant to Supervisor
Project Sales Supervisor
【關於速碼波科技】 Smart your Life, Approach your Heart. 智 慧 生 活,觸 動 你 心。 速碼波科技的使命是成為全球提供無線通訊及行動支付解決方案的領導公司,並以公司企業文化-誠信、務實、創意,成為客戶最值得信賴的合作夥伴,進而實現客戶的託付創值。 速碼波科技提供專業之研發設計/生產及品質/具競爭力的價格,為OBM/ODM/OEM客戶提供完整的無線通訊安全連結的相關應用整合方案。 【企業文化】 誠信、務實、創新與科技、效率、智慧的企業理念,積極創新創值與永續發展! 【About Smart Approach】 Smart your Life, Approach your Heart. Our mission is “to become a leading company in providing wireless communication and mobile payment solutions”. With the company’s corporate culture – integrity、 pragmatism、creativity, we aim to be the most trusted partner of customers, and realize customer’s entrustment and value Smart Approach provides professional Research & Development Design, Manufacture & Quality, and Competitive Price, to provide complete related application integration solutions for wireless communication security connection for OBM/ODM/OEM customers. 【Company culture】 The corporate philosophy of “integrity、pragmatism、innovation & technology、efficiency、wisdom”. Active innovation, value creation and sustainable development!