PEGATRON JAPAN INC._ペガトロン‧ジャパン株式会社
SQEマネージャー ・ PM(品質管理經理/儲備幹部、專案管理人)【現地採用】
9/20 Cập nhật
Array
Toàn thời gian
Cấp Quản lý/Giám đốc
0 ~ 5 người ứng tuyển

Lương & địa điểm làm việc

Thỏa thuận
(Thường từ 40.000NTD trở lên)
日本

Điều kiện

Yêu cầu ngôn ngữ
Tiếng Nhật
聽/精通、說/精通、讀/精通、寫/精通
Tiếng Anh
Kinh nghiệm
6年以上

Mô tả công việc

【業務内容】
パソコン、携帯電話製品の修理プロジェクトの導入および業務改善立案と実施における関連部門やクライアントとの連携、新規設備導入や業務改善の企画立案、プロセス変更に伴う進捗管理、KPI管理等:
・修理技術のプランを新規立ち上げ、品質/生産性のパフォーマンス管理と改善
・新規業務/新運用ルール導入時のプロセス設計サポート及び導入推進
・組織を横断した各種プロジェクトへの参画
・社内外への業務報告、グローバル定例会議、専門レポートを提出
【Job Desrciption】
Lead and provide guidance to the technical team in regard to the implementation of technical solutions for PC/smart phone repair production lines.
・ Launch & manage new NPI plans, and improve quality / productivity performance
・ Process design & support for new business introduction or operation rules
・ Participation in various projects across organizations & departments
・ Submit business reports, regular global meetings, and specialized reports for HQ & clients
Số lượng tuyển dụng
1~2人
Trình độ học vấn
大學(學院)以上
Yêu cầu ngành học
企業管理相關、電機電子工程相關、工業工程相關
Giờ làm việc
日班
Chế độ nghỉ
週休二日

Việc Làm Gợi Ý

Departmental manpower cost control
Project cost/quality/risk management
Project communication/integration management
Production Cost Control
Establish Standard Production Processes
New Technology Process Development
Improvement of Equipment Problems and Enhanced Functionality
Enhancing Equipment Capacity Utilization and Production Efficiency
部門人力成本控制 專案成本╱品質╱風險管理 專案溝通╱整合管理 生產成本控制 建立標準生產流程 新技術製程開發 改善設備問題及功能提昇 提昇設備產能稼動率與生產效率
Loại công việc
Production Management Supervisor
Production Technology / Process Engineer
QA / QC Engineer
自成立20多年以來,作為和碩聯合科技(Pegatron Corporation)的日本子公司,我們承接來自全球委託的維修製造業務,並活用在世界各地製造據點所積累的專業知識,每月平均提供10,000件以上可靠的電子機器維修服務及IT解決方案,全心全意地解決客戶的問題和要求。 客戶體驗(CX)是我們最重視的價值。我們迅速且靈活地回應客戶日益變化的需求,創造超乎期待的服務品質和成果,已連年獲知名廠商頒發Best Customer Experience Award獎。